Konstrukcja męskości

Organy płciowe chłopca są małe i najczęściej „bezrobot­ne . Dopiero w momencie, gdy wraz z procesem dojrze­wania rozwija się produkcja hormonów, wyrastają one do rozmiarów właściwych mężczyźnie. Męskie organy płciowe składają się z członka, jąder, pachwin, nasieniowodu, pęcherzyków nasiennych, pro­staty i wielu innych gruczołów.  Znajduje się tu wiele gruczołów, produkujących wydzieliny utrzymujące wilgotność moczowodu podczas aktu płciowego.

• Penis. Członek męski ukształtowany jest cylindry­cznie i składa się z tzw. tkanki erekcyjnej - ciałek gąbczas­tych. Trzy pasma ciałek gąbczastych tworzą trzon prącia. On właśnie wypełnia się przy podnieceniu seksualnym krwią. Wówczas członek, w normalnym stanie mały i wiotki, prostuje się, utwardza i powiększa. Sprawia to takie wrażenie, jakby wewnątrz znajdowała się kość. Pe­nis zaopatrywany jest w krew przez dwa obiegi - pier­wszy z nich ma raczej charakter mechaniczny, on właśnie powoduje erekcję, drugi natomiast dostarcza materię od­żywczą. Dzięki niemu penis zaopatrywany jest w materię odżywczą nawet podczas dłuższej erekcji. Gruba końcówka penisa nazywa się żołędzia (w termi­nologii medycznej: glans). W stanie normalnym przykry­wa ją napletek. Napletek jest rezerwową fałdką dla prze­dłużenia członka podczas erekcji i przytwierdzony jest z jednej strony delikatnym wiązadłem. W skórce żołędzi znajdują się szczególnie wrażliwe końcówki nerwowe, powodujące podniecenie i rozkosz. Żołądź jest odpowied­nikiem kobiecej łechtaczki.



• Jądra. Dwa jądra (w terminologii medycznej: testis), chronione przez mosznę (medyczny termin: scrotum), wrośnięte między nogami, są owalne i rozmaitej wielko­ści. Lewe jądro jest z reguły nieco większe i zwisa nieco niżej. Tylko w jednym miejscu połączone są na stałe z re­sztą organizmu: w tylnej części znajduje się przewód za­opatrujący, który łączy jądro z ciałem. Jądra oplecione są delikatną siatką nerwów i naczyń krwionośnych. Są one bardzo wrażliwe na ciosy, kopnięcia, uderzenia i wszelkie ałtowne oddziaływania. Delikatne bodźce dotykowe starczają wiele rozkoszy. We wnętrzu jąder znajduje się mnóstwo splątanych ka­nalików nasiennych. W sumie mają one 300 metrów dłu-ości W tych kanalikach powstaje nasienie. Przestrzenie miedzykanalikowe wysłane są tzw. komórkami śródmiąższowymi Leydiga, które produkują testosteron. Komórki ją­der wykształcają się dopiero w okresie dojrzewania. Jądra leżą na zewnątrz ciała, ponieważ potrzebują nie­co niższej temperatury niż cała reszta organizmu. Nor­malna temperatura ciała wpływałaby negatywnie na po­wstawanie nasienia. Skóra jąder ma nieco ciemniejszy odcień od skóry okrywającej resztę ciała. Jest ona wyjątkowo pofałdowana i odporna, ale również bardzo wrażliwa. Fałdy skórne służą regulacji temperatury. W odpowiedniej temperatu­rze jądra lekko zwisają i są pozbawione fałdek. Najądrze jest rozległą, mocno pozwijaną rurką położo­ną jak półksiężyc nad jądrami. Odgrywa ważną rolę w procesie wytwarzania nasienia (termin medyczny: spermatogeneza, spermiogeneza).

• Nasieniowód. Jest to kanalik wychodzący z ją­der, który może rytmicznie się kurczyć umożliwiając transport spermy. Zanim nasieniowód połączy się z pro­statą znajdują w nim ujście pęcherzyki nasienne.

• Pęcherzyki nasienne. Umiejscowione są po obu stronach bańki nasieniowodu i produkują główną częsc ejakulatu; ma on szczególne właściwości umożliwia­jące ruch i przemianę materii plemników. Prostata. Gruczoł krokowy w kształcie kasztana. Leży pod pęcherzem moczowym. Fakt, że patrząc od stro­ny krocza leży on przed pęcherzem, ustalił jego nazwę Prostatę można wymacać od strony odbytnicy. Składa sie z wielu małych gruczołów, wytwarzających około jednei trzeciej ejakulatu o charakterze alkalicznym.



• Krążenie hormonalne. U mężczyzn, po­dobnie jak u kobiet, seksualizmem i płodnością kieruje mózg. Na rozkaz hormonów FSH i LH (hormony foli-kulotropowe i luteinizujące), wytwarzanych w przednim płacie przysadki mózgowej, komórki w jądrach rozpo­czynają produkcję hormonów. Typowe męskie hormony określa się terminem hormonów androgennych. Najważ­niejszym przedstawicielem tej grupy jest testosteron. Kie­ruje on procesem spermatogenezy.

Testosteron oddziałuje na trzy podstawowe obszary: organy płciowe, wtórne cechy płciowe i psyche. Pod wpływem testosteronu dziecinne organy płciowe chłof pców przekształcają się w organy o kształcie typowym dla mężczyzn. Normalne funkcjonowanie układu płcio­wego - to znaczy seksualności - uzależnione jest od pra­widłowej ilości testosteronu.

Testosteron produkowany jest głównie w komórkach Leydiga. Przypuszcza się jednak, że w jądrach istnieją in­ne jeszcze gruczoły wytwarzające ten hormon. Najwię­ksze ilości testosteronu powstają w godzinach rannych. Wieczorem powstaje go raczej niewiele.

W jądrach mężczyzny powstają również estrogeny, jednak w ilościach mniejszych niż te, które produkują ko­biece jajniki. Stosunek testosteronu i estrogenów jest za­zwyczaj zrównoważony.